Rozhovor s Terezou Kramplovou, ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska

7. 6. 2019 | Festival přiváží do regionu skvělé české i zahraniční interprety. Ze kterých jmen máte letos největší radost?

Festivalové publikum vždy očekává v programu nějakou „hvězdu“, tou naší je letos sopranistka Eva Urbanová, která spolu s Moravským klavírním triem festival zakončí. Mám radost, že paní Urbanová přijala naše pozvání a představí se na konci srpna v Božanově. Já osobně se těším jako každý rok na všechny festivalové koncerty. Věřím, že letošní léto nabídneme posluchačům různorodý program a každý si tak vybere podle svého vkusu a preferencí. Nově je zařazeno více orchestrálních koncertů, které rozšiřují komorní repertoár. Na začátku festivalu přivítáme orchestr a sólisty Národního divadla ve školské hře Augustina Šenkýře, která vznikla na objednávku broumovského kláštera. Hned druhou letní sobotu naváže orchestr Intercamerata z Polska s polsko-českým programem a na začátku srpna se na Broumovsko vrátí Orchestr L´Armonia Terrena. V průběhu léta ale posluchači mohou slyšet i stálice českého hudebního světa jako klavíristu Martina Kasíka, houslistu Jiřího Vodičku, Stamicovo kvarteto, tenoristu Martina Šrejmu a další.

Objevuje se letos v programu nějaké netypické či překvapivé spojení hudebních nástrojů?

Překvapivé může být právě větší uplatnění komorních orchestrů. Sama jsem zvědavá na odezvu publika, osobně jsem moc ráda, že můžeme rozšířit komorní repertoár. Milovníci dechových nástrojů, lesního rohu a saxofonu si jistě během léta přijdou na své – saxofon bude představen jako sólový nástroj v podání Magdaleny Jakubské za doprovodu polského orchestru Intercamerata, i v čistě komorních kreacích špičkového rakouského Dua Aliada, které na Broumovsko zavítá po svém americkém turné. Potřetí zazní saxofon v Duu Bubreg, ve spojení s klarinetem, shodou okolností také díky mladým umělcům z Rakouska. Lesní roh představíme jako sólový i komorní nástroj, atraktivní bude jistě Telemannův Koncert pro dva lesní rohy nebo Serenáda pro tenor a lesní roh Benjamina Brittena v podání Martina Šrejmy, Zuzany Rzounkové a Orchestru L´Armonia Terrena.

Vedle špičkových umělců dává festival prostor i mladým, začínajícím talentům. Které z nich bychom si neměli nechat ujít?

Festival Za poklady Broumovska dlouhodobě spolupracuje s prestižními interpretačními soutěžemi a nabízí jejich laureátům možnost veřejného vystoupení. Letošní léto přivítáme absolutní vítěze soutěže Concertino Praga, rakouské Duo Bubreg a dva vítěze svých kategorií Mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa, klavíristy Jana Schulmeistera a Francouze Arthura Coatalena. Všichni jmenovaní, pokud u hudby zůstanou, mají jistě šanci zařadit se mezi špičky svého oboru. Je dobrodružné sledovat jejich hudební cestu a doufám, že se k nám po letech vrátí.

Zůstávají i letos doprovodným programem Letní hornové kurzy?

Letní hornové kurzy zaznamenaly minulý rok obrovský úspěch v počtu účastníků a jsou tak jedinou  akcí tohoto formátu v České republice s tak „masivní“ účastí. Je to dáno jednak špičkovými lektory, se kterými mají studenti možnost intenzivně pracovat na denní bázi, jednak programem, který je pro účastníky lákavý a sestává z několika koncertů, doplňkového programu, servisu v podobě ubytování v prostorách broumovského Kláštera atd.  Kurzy vznikly díky nápadu a entuziazmu hornistky Zuzany Rzounkové a ukázalo se, že myšlenka uspořádat podobné týdenní setkávání  byla nejen šťastná, ale i úspěšná. I díky různorodému národnostnímu složení účastníků kurzů – v loňském roce jsme přivítali studenty z ČR, Slovenska, Slovinska, Ruska, Maďarska a Japonska, se tak Broumovsko dostává do srdcí i map mladých lidí po celém světě.

Kolik si během léta stihnete vychutnat koncertů vy osobně?

Naše festivalové koncerty se snažím zažít všechny, i když ne vždy se mi podaří vzhledem k mé roli, prožít si koncert jako naši posluchači. Festivalový tým je poměrně malý, každý má svůj úkol a během léta ožívá především brigádníky z řad studentů. Někdy se mi podaří vyslechnout si koncert společně s posluchači v zadních řadách, někdy máme tolik organizačních povinností, že slyším jen část. Vzhledem k tomu, že léto přeje i jiné, než klasické hudbě, určitě si zajedu „odpočinout“ i na festivaly jiných žánrů.

 
Partneři


Všichni partneřiDalší akce na Broumovsku